CHOV SKINNY

 

Pár rad ohledně chovu skinny morčátek:o)

 

 Strava :

krmíme směskami, nebo granulemi vhodnými pro tyto hlodavce a ovesnými vločkami, pamlsky a tyčinky pro hlodavce jsou celkem zbytečné, obsahují hodně cukru, nebo medu a morčátko z nich akorát tloustne. Dále dáváme jablko, mrkev, ředkvičky i s listy (omyté), okurky, čínské zelí, ledový salát (tyto dvě zeleniny dávejte v menší míře ať předejdete průjmu), dále červenou papriku, rajče, můžete vyzkoušet mandarinku a někteří morčící si zobnou i hroznového vína.. V létě je samozřejmostí tráva a pampeliškové listy, nejlépe ze zahrádky, pokud nemáte tuto možnost, stejně jako my, trhejte prosím v místech, kam se nedostanou psi, hrozí onemocnění morčátka Kokcidiózou. Jako prevenci před touto nemocí podáváme morčátkům do vody Acidomid K, který mohu vřele doporučit, dále podáváme Optimin K, který vašemu morčátku dodá potřebné minerály. Tyto dva přípravky střídáme, jak dáváme novou vodu do napaječky a ke každému z nich přidáváme vit. C (stačí šumivý  Celaskon zakoupený v lékárně, nebojte se toho, že má příchuť, morčátkům to chutná:o)). Denní dávka zeleniny a ovoce je vhodná tak tři kousky denně, aby jste předešli průjmu. Já přilepšovala kojícím maminkám a pak jsem se divila, že mají stále průjem. Proti průjmu Vám doporučuji pořídit si probiotickou pastu, Probican, já tomu nevěřila, ale opravdu Vám může zachránit život Vašeho miláčka. Další nezbytnou složkou stravy je seno, tím krmte v neomezeném množství, dávejte však pozor na kupované seno, které můžete koupit už plesnivé, pokud se Vám to stane, prosím, nekrmte tímto senem morčátko. Dále prosím nekrmte obyčejným zelím, kedlubnou, květákem a zeleninou která nadýmá. Můžete dát morčátku také kousek brokolice, nebo petrželové nati (kudrnky), vysoký obsah vit. C. Březím samicím se nedoporučuje podávat červenou řepu, mohly by potratit. Já jí nekrmím vůbec. Zeleninu a ovoce prosím omývejte vždy a nepodávejte přímo z lednice!Tvrdý chléb dávejte jako pamlsek, rohlíky vůbec. K broušení zoubků jsou vhodné větvičky z ovocných stromů, můžou být i usušené. Myslím, že jsem zde shrnula vše ohledně stravy, kdyby jsem na něco zapoměla, neváhejte mne kontaktovat. Přece nemůžu vědět vše:o)))

Rodina nám darovala krmnou (domácí) mrkev, na té si morčíci také smlsnou.

Bydlení:

pro skinny doporučuji celoplastové boxy, skinny morčátko potřebuje pokojovou teplotu okolo 22 °C a nesmí být na průvanu, proto jsou tyto boxy nejvhodnější. Pokud potřebujete vyvětrat a máte morčíka dál od okna, tak box nemusíte ani zakrývat, klece na skinny vůbec nedoporučuji, ale je to jen můj názor.

Koupání:

skinny se nedoporučuje vůbec koupat, pokud je morčátko špinavé, doporučuji ho hodně promazat a utřít špínu jemným ručníkem, nebo ubrouskem. Pokud se ale pro koupání rozhodnete, zabalte potom morčátko na půl hodiny do ručníku, nebo deky, aby neprochladlo a neonemocnělo Vám.

Suchá kůže: 

morčátko mažte, pokud se poškrábe, nebo bude mít přesušenou kůži. Já jsem miminka mazala denně, někdy i dvakrát, jak jsou větší, stačí i obden a potom, jen pokud budou nějaké problémy s kůží (šupinky). Doporučuji Excipial u Lipolotio (k dostání v lékárně).

Plíseň:   

pokud se u morčátka objeví plíseň, doporučuji použít Lamisil 1x, mám s ním velice dobré zkušenosti. Morčátku omyjete poškozené místo a po uschnutí natřete. Lék se dostane pod kůži a do 14 dnů by měla být plíseň pryč, pokud ne, postup zopakujte. Zakoupíte běžně v lékárně, cena je 250kč, ale je velice účinný a vydrží Vám dlouho.

Drápky:

stříháme dle potřeby speciálními nůžkami pro hlodavce, nebo někdo používá kleštičky na nehty u nohou, já mám na hlodavce a jsem s nimi maximálně spokojená. Pokud je drápek průhledný, dejte pozor, ať nestříhnete do živé tkáně, pokud je tmavý, stříhejte raději jen kousíček drápku. Stříháme dle potřeby. 

 

Podestýlka:

já osobně používám bezprašné hobliny přímo od truhláře. Je mi jasné, že ne každý má to štěstí si zajistit takový zdroj, ale snažte se kupovat bezprašné hobliny. Někdo pod ně dává dřevěné pelety, já to nezkoušela. Za to jsem vyzkoušela drahý přípravek, který má zabránit zápachu a můžu Vám říct, že to vůbec nepomáhá, plastová nádoba stála okolo 200 kč a výsledek žádný. Nedoporučuji používat jako podestýlku seno, ani slámu, ale to by snad nikoho s tou slámou ani nenapadlo, je moc tvrdá a skinníci by se o ni poškrábali.

 

 Tato stránka je určena především začínajícím chovatelům, snad Vám mé zkušenosti malinko pomůžou:)